Savcıya rüşvet iddiasıyla yargılanan Fenerbahçe yöneticisine suç duyurusu

Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticisi Burak Çağlan Kızılhan hakkında, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) suç duyurusunda bulundu.

‘FETÖ Borsası’nda menfaat elde ettiği için ihraç edilen savcı Lütfi Kara’ya rüşvet verdiği iddiasıyla yargılanan Kızılhan’ın, eski yöneticisi olduğu AE Arma Elektropanç şirketini zarara uğrattığı öne sürülerek yapılan suç duyurusunun ardından, Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri Kızılhan ve babası Kemal Kızılhan hakkında soruşturma başlatıldı.

ÇEKLERİ KULLANILAN BANKADAN KATILMA TALEBİ

Kızılhan hakkında yapılan suç duyurusu, rüşvet iddiasıyla yargılandığı davaya çeklerini kullandığı Odeabank’ın katılma talebiyle yaptığı başvuruda ortaya çıktı.

İddianameye göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ticari faaliyetler yürüten AE Arma Elektropanç şirketinin işlerinin bozulması nedeniyle tefeci olduğu ileri sürülen kişilere çek verip karşılığında nakit para alan Kızılhan, bu işlemi ikinci kez yapmak istediğinde anlaştığı tahsilatı yapamadı.

SAVCIYA RÜŞVET İDDİASIYLA YARGILANIYOR

Bunun üzerine Kızılhan, aracılar üzerinden savcı Lütfi Kara ile anlaştı. Anlaşmaya göre, savcı Kara tefeci olduğu belirtilen kişilere operasyon yapacak ve karşılığında 100 bini peşin olmak üzere toplamda 1 milyon dolar alacaktı.

Karabacak olan soyadını daha sonra Kara olarak değiştiren savcı, anlaşmaya uydu ve tefeci olduğu ileri sürülen kişilere operasyon yaptı. Operasyondan gözaltına alınanlardan 3’ü tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

‘SAVCI TEFECİLERDEN DE RÜŞVET ALDI’ İDDİASI

Bu üç kişiye liderlik ettiği belirtilen şahıs ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. İddianameye göre liderlik yapan şahıs, ifade sırasında savcı Kara’ya 250 bin dolar rüşvet teklif etti. Savcı Kara da teklifi kabul etti.

İhbar üzerine Kızılhan, babası, ortağı ve savcı Kara hakkında ‘rüşvet almak’ ve ‘rüşvet vermek’ suçlarından dava açıldı.

SPK’DEN SUÇ DUYURUSU

3 yıldır süren davaya, Kızılhan’ın çeklerini kullandığı Odeabank müdahil olmak istedi. Bankanın avukatlarından Vedat Aydın Gündüz, ilk derece mahkemesi sıfatıyla davayı yürüten Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne katılma başvurusunda bulundu.

Başvuru dilekçesinde Kızılhan ile babasının AE Arma Elektropanç şirketinin zarara uğratıldığı gerekçesiyle SPK tarafından suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. SPK’nin suç duyurusunun ardından soruşturma başlatıldı.

Davayı gören Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Odeabank’ın katılma talebiyle ilgili henüz bir karar vermedi. Kızılhan’ların sahibi olduğu AE Arma Elektropanç şirketinin ise şu anda iflas işlemleri sürdürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x