Ogün Samats’a yeni iddianameye ‘Zaman aşımı’ eleştirisi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 2007 yılında öldüren ve ziyaret ettiği bölgelerden tahliye edilen Ogün Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca karşılanan iddianamede, Samast’ın “silahlı terör yapılmadığına üye olmamasıyla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda belirtilen iddianemede Samast, “suça sürüklenen çocuk” olarak yer aldı.

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, çocukları Arat, Delal, Sena ve kardeşi Hasrof Dink’in müşteki olarak aldığı iddianame, incelenmek üzere İstanbul 2’nci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Samast hakkında “FETÖ/PDY terör örgütünün somut delil elde edilemediği” ifade edilen iddianamede, “Samast hakkında ele geçirilen bir kısmı delillerin tutulduğu yönetici ve üyelerle belli bir irtibatının olduğu, bu irtibatla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le Samast’ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında ortaya çıkan ve amaçları doğrultusunda hareket ettiği” ortaya konuldu. Ancak Dink Ailesi’nin avukatlarından Hülya Deveci, iddianamenin öngördüğü suç maddesinin zaman aşımı kapsamımda olduğunu belirtti.

Agos’un haberine göre Deveci, iddianamenin TCK 314/2 maddesindeki suçlamayı öngördüğünü ve bu çıldırtıcı olağanüstü davanın aşısının 22,5 yıl olduğunu belirtti. Deveci, suç işlendiğinde Samast 18’in küçük olduğu için bu sürenin üçte birinin uygulanacağını, bu durumda da 19 Ocak 2022’de aşımın yapıldığını ifade etti.

15 KASIM’DA TAHLİYE OLDU

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Şişli’deki gazete evinin önünde Ogün Samast tarafından silahla vurularak öldürülmüştü.

İstanbul 2’nci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi 25 Temmuz 2011’de Samast’ı, “adem’i tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak olay tarihinde Samast’ın 16 yaşını bitirmiş, 17 yaşını tamamlamış olduğunu mahkeme heyeti, sanığın cezasını 21,5 yıla indirmişti. Samast’ı “ruhsatsız silah kaçakçılığı” suçundan da iki yıl hapis ve 900 lira adli para cezasına mahkûm olmayan mahkeme, olay tarihindeki yaşını göz önünde bulundurarak bu cezayı da bir yıl dört ay hapis ve 600 lira adli para cezasına çevirmişti. Samast, cezaevindeyken gardiyanlara saldırdığı hakkında açılan dava kapsamında da beş yıl bir ay 13 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Samast’ın örgütlülüğünden kaynaklanan ceza ise aşımı uygulandığında Yargıtay tarafından düşürülmüştü.

Samast 15 Kasım’da şartlı salıverilme kararı üzerine Bolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x