Muhammet Emin Akbaşoğlu: Asgari ücrette alım gücünü artıracak bir rakam ortaya koyacağız

AA

2024 Ocak tarihinde uygulamaya geçirilecek olan asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Komisyonu toplantıları sürerken, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Akbaşoğlu, açıklamasında, asgari ücrette alım gücünü artıracak bir rakamın ortaya konulacağına vurgu yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, asgari ücret görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatarak ve alım gücünün artırılacağı asgari ücret rakamının ortaya konacağını ifade ederek, şu açıklamada bulundu:

Asgari ücrette, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz, alım gücünü artıracağımız bir rakamı ortaya koyacağız. 2024’e girerken çalışanlarımızın da yüzlerini güldürmek istiyoruz. Ocak başında ortaya çıkacak enflasyon oranının da değerlendirilmesiyle memur ve emeklilerimizin yaşam standardını daha yukarı çekecek, alım gücünü artıracak maaş düzenlemesi söz konusu olacak.

“Bütçe imkanları zorlanarak her türlü çalışma ortaya kondu”

Bugüne kadar çalışanları enflasyona ezdirmediklerini ve ezdirmeyeceklerini ifade eden Akbaşoğlu, alım gücünün artırılması ve yaşam standardının yükseltilmesi amacıyla bütçe imkanları zorlanarak her türlü çalışmanın ortaya konulduğunu söyledi.

“Enflasyon tek rakama düşürülmeye çalışılıyor”

Orta Vadeli Programla enflasyonun “tek rakama” indirilmesi için çalışıldığını vurgulayan Akbaşoğlu, ve alanlarındaki adımların hızlandırıldığını, bunların bütçeye olumlu yansımalarının hissedileceğini dile getirdi.

“Milli geliri çok daha yukarılara çıkarma hedefimiz uygulamada”

Muhammet Emin Akbaşoğlu, doğalgaz ve petroldeki yerlilik oranının artırılmasının cari açığın azaltılmasını sağlayacağını belirterek, bu konuda şu bilgileri verdi:

Oradan elde edeceğimiz gelirlerle Aile ve Gençlik Fonu’nu kurduk. İlk önce deprem bölgesindeki 11 ilimizde evlenecek çiftlerimize 150 bin lira, 2 yıl ödemesiz, 4 yıl faizsiz ödenecek şekilde evlilik kredisi verilecek. Gelirler bu fonda birikip bütün Türkiye’de, 81 ilde bu imkanı ortaya koyacağız. 2024’den itibaren 2028’e kadar seçim vaatlerimizi bir bir yerine getireceğimiz gibi kişi başına milli geliri çok daha yukarılara çıkarma hedefimiz uygulamadadır.

“Vatandaşlarımızın refah düzeyinin artırıldığı Türkiye’yi beraber yaşayacağız”

Enflasyonun düştüğü, üretimle beraber yatırımların ve istihdamla ihracatın arttığı, cari fazlaya dayalı büyüme modelinin ete kemiğe büründüğü, hedeflerin bir bir gerçekleştirilerek vatandaşlarımızın refah düzeyinin artırıldığı Türkiye’yi beraber yaşayacağız.

“Meclis’te yeni yılda toplumun ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler gündeme gelecek”

Meclis’te yeni yılda da toplumun ihtiyaçlarına yönelik düzenlemelerin gündeme geleceğini anlatan Akbaşoğlu, bu konuda çok sayıda çalışmanın söz konusu olacağını söyleyerek şunları kaydetti:

2024 aynı zamanda yeni anayasanın görüşüleceği, konuşulacağı atmosferi de beraberinde getirecek. 1982 anayasası defalarca değişikliğe uğradı, bir yamalı bohçaya döndü. 1982 anayasası darbenin bir ürünü. Biz önümüzdeki dönemde temsiliyetin yüksek oranda olduğu TBMM’de bütün parti gruplarıyla bir araya gelmek suretiyle sivil, özgürlükçü, demokratik, tutarlı, bütünlüklü, çoğulcu anayasayı, sivil iradeyle, kendimiz başlayıp kendimiz bitirecek şekilde, milletin temsilcileri olarak gündemimize almak ve topluma karşı verdiğimiz sözleri bütün partiler olarak yerine getirmek zorundayız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x