Beşiktaş Yabancı Kuralı’nı Çiğnedi mi?

Mert Günok’un kırmızı kart gördüğü Galatasaray – Beşiktaş maçında siyah beyazlı ekibin iki Türk futbolcuyla sahada yer alması kafa karıştırdı

Galatasaray’ın Beşiktaş’ı konuk ettiği derbi maçın 30. dakikasında Mert Günok, kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Mert Günok’un yerine Ersin Destanoğlu kaleye geçerken, Milot Rashica oyundan alındı.

Mavi kart statüsündeki Kazakistanlı futbolcu Baktiyor Zaynutdinov ile birlikte Ersin Destanoğlu ve Tayfur Bingöl ile ilk yarıyı üç yerli futbolcu ile tamamlayan Beşiktaş’ın teknik sorumsulu Burak Yılmaz, ikinci yarıda oyuncu değişikliğine gitti.

Baktiyor Zaynutdinov’u oyundan çıkaran Burak Yılmaz, yerine Arthur Masuaku’yu oyuna aldı. Böylece sahada Ersin Destanoğlu ve Tayfur Bingöl yerli statüsünde futbolcu olarak kaldı. 8+3 yabancı kuralı nedeniyle bu durum, futbolseverler arasında kafa karışıklığına neden oldu.

TFF’nin talimatları, sahada üç yerli futbolcu olmasını değil, en fazla 8 yabancı futbolcu bulunması şeklinde… Bu nedenle 10 kişi kalan Beşiktaş, 2 yerli futbolcu ile kuralı delmemiş oldu.

Futbol Federasyonu’nun konu ile ilgili talimatı şöyle:

“2023-2024 futbol sezonunda Süper Lig’de kulüpler, sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurulması koşuluyla, müsabaka isim listesi ve A Takım Listesine en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabileceklerdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x