Bebek sahibi olmak isteyenler dikkat: Bunları yapmayın

Yeterli sperm üretimi için önemli olduğundan, uzun ve sıcak banyoların baba olmak isteyen erkekler için kötü olduğu uzun zamandır biliniyor.

Ancak bazı uzmanlara göre, elektrikli battaniye kullanmak ve ısıtıcılı araba koltuklarında oturmak da zamanla benzer bir etki yaratabilir ve bu da erkeklerin partnerlerini hamile bırakmasını zorlaştırabilir.

Üreme danışmanı ve King’s Fertility’nin yöneticisi Dr. Ippokratis Sarris, Daily Mail’e, “Isıtıcılı araba koltukları ve elektrikli battaniyeler soğuk havalarda ısınmak için etkili ve cazip bir yol sunarken, uzun süreli kullanımı potansiyel olarak erkekler için risk oluşturabilir. Bu cihazlar, testislerin ısısını sperm üretimini etkileyebilecek seviyelere çıkararak doğurganlığı azaltır.” dedi.

Manchester Üniversitesi’nde androloji profesörü olan erkek doğurganlık uzmanı Allan Pacey de, “Bir süredir, dar pantolon giymek veya bir aracın direksiyonunda uzun süre oturmak yoluyla testislerin ısınmasının sperm üretimini azalttığı biliniyor.”

“Bu nedenle, mantıksal olarak, bu soğuk havalarda ısıtıcılı araba koltukları veya elektrikli battaniyenin de aynı şeyi yapabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Çalışmalar sıcaklıktaki artışın sperm sayısını, spermin şeklini ve yüzme hızını da değiştirebileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x