Almanya’da çiftçilerin protestoları sürüyor

Almanya’nın dört bir yanındaki çiftçiler, son günlerdeki protestolar nedeniyle ana yolları durma noktasına getirdi.

Bugün 10 binlerce çiftçi traktörleri ile birlikte kent merkezlerine indi. Alman nakliye endüstrisi çalışanları da eylemlere destek verdi.

Çiftçiler, hükümetin tarıma yönelik vergi indirimlerini azaltacak kemer sıkma planlarına öfkeli. Protestocular vergi indirimlerinin sona ermesinin çiftlikleri iflasa sürükleyeceğinden endişe ediyor.

Berlin’de protesto yapan Rügenli bir çiftçi olan Martin, CNN’e verdiği röportajda, “Bizi duymuyorlar, hepimize, sadece çiftçiye değil bu ülkedeki herkese zarar veren düzenlemeler yapıyorlar. Biz de artık yeter diye düşünüyoruz” dedi.

Batı Pomeranyalı Steven isimli bir çiftçi ise, “Burada duran tüm çiftçiler geçim kaynakları konusunda endişeli” diye konuştu.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATTI

Scholz hükümeti, Aralık ayında 2024 bütçe taslağında beklenmedik değişiklikler yaparak 4 Ocak’ta planlanan sübvansiyon kesintilerinden bazılarını değiştirmiş ancak bu değişiklikler çiftçileri tatmin etmemişti.

Mahkeme kararıyla ertelenen 2024 bütçe taslağını tamamlamak için yarışan koalisyon hükümeti, çiftçilere tarımsal mazotta sağlanan vergi indiriminin aniden sona erdirilmek yerine, sübvansiyon bu yıl yüzde 40, 2025’te yüzde 30 oranında azaltılacak ve 2026’dan itibaren sonlandırılacağını açıkladı.

Hükümet ayrıca ormancılık ve tarıma yönelik taşıt vergisindeki ayrıcalıklı muameleyi kaldırma planlarından da vazgeçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x