Mazlum Abdi’den ‘Süleymaniye’ açıklaması: ‘Şiddetle kınıyoruz’

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Süleymaniye kentinde dün (7 Nisan) yaşanan patlamada hedef alındığı iddia edilen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Rûdaw haber sitesinin aktardığına göre, sosyal medya hesabından açıklama yapan Mazlum Abdi, “Süleymaniye Havalimanı’nın Türkiye tarafından hedef alınmasını şiddetle kınıyoruz” diyerek, “Bu ihlaller, Irak ve Suriye’de devam etmekte ve bölgeye yönelik ciddi boyutları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘SÜLEYMANİYE’DEKİ MÜTTEFİKLERİMİZKE İLİŞKİLERİ SÜRDÜRECEĞİZ’

‘Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) duruşunun Türkiye’yi rahatsız ettiğini’ iddia eden Abdi, “KYB’nin Suriye’deki kardeşlerine destek veren milli duruşu Türkiye’yi endişelendirdi” dedi. ‘Süleymaniye’deki müttefikleriyle ilişkilerini sürdüreceklerini’ aktaran Mazlum Abdi, “Süleymaniye’deki kardeşlerimiz ve müttefiklerimizle ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Bu ihlallere karşı aynı cephedeyiz” açıklamasında bulundu.

Ne olmuştu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bulunan Süleymaniye kentindeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda dün (7 Nisan) bir patlama meydana geldi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Emniyet Müdürlüğü’nden konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, akşam saat 16.18’de havalimanı tel örgülerinin yakınlarında bir patlama gerçekleştiği aktarıldı.

Patlama sonrası meydana gelen yangının kontrol altına alındığı, olayda can kaybı yaşanmadığı ifade edilirken, konuya ilişkin araştırmanın devam ettiği ve detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), patlamanın bir saldırı sonucu gerçekleştiğini ileri sürdü. AFP’nin aktardığına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) İHA saldırısında hedefin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Abdi olduğu iddia edildi. İddia, SDG kaynaklarınca reddedildi.

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesi, konuya ilişkin haberinde SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin olduğu ve hedef alınan konvoyda üç ABD askeri personelinin de olduğunu yazarken, Irak Cumhurbaşkanlığı olayın ardından yazılı bir açıklama yaparak Türkiye’den saldırı için resmi özür talebinde bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ‘terör faaliyetleri’ gerekçesiyle Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibariyle kapatılmıştır.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir