Márquez, Cervantes’i geride bıraktı… Eserleri en çok çevrilen yazar

Gabriel García Márquez, Miguel de Cervantes’i geride bırakarak yüzyılın şimdiye kadar İspanyol dilinde en çok çevrilen yazarı oldu. Bununla birlikte, Miguel de Cervantes’in Don Kişot’u hâlâ son seksen yılda en çok çevrilen yazar olmaya devam ediyor.

Márquez’in bu başarısı ise İspanyol dilini tanıtan Instituto Cervantes’in “Dünya Çeviri Haritası”nı oluşturmak için veriler toplamasıyla ortaya çıktı.

Instituto Cervantes’in kültür başkanı Raquel Caleya, haritanın eğilimleri belirlemenin yanı sıra Instituto Cervantes’in İspanyolca yazan yazarların tüm dünyadaki okuyucular tarafından erişilebilir olmasını sağlayacak politikalar geliştirmesine yardımcı olacağını söyledi.

2000’den 2021’e kadar 10 dilde en çok çevrilen 10 yazara bakıldığında bir numarada García Márquez, ardından Isabel Allende, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Cervantes, Carlos Ruiz Zafón, Arturo Pérez-Reverte, Luis Sepúlveda, Roberto Bolaño ve Javier Marías yer alıyor.

2000-2021 haritası ilginç farklılıkları da gözler önüne seriyor. Şilili-Fransız film yapımcısı ve yazar Alejandro Jodorowsky, Fransızcaya en çok çevrilen İspanyolca yazarken, İngilizce’ye en çok çevrilen yazarlar ise Allende ve İspanyol çocuk yazarı Isabel Sánchez Vegara oluyor.

Caleya, Allende’nin sıralamada çok iyi olmasına rağmen, kadınların bir bütün olarak haritada çok az temsil edildiğini söyledi: “Daha fazlasını aramak ve bulmak istiyoruz.”

Caleya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yüzyıllık Yalnızlık başlı başına bir fenomendi, ancak Bill Clinton, Gabriel García Márquez’in en sevdiği yazarlardan biri olduğunu söylediğinde bunun bir etkisi oldu.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*