Kripto balinaları 3 altcoin’de harekete geçti

Investing.com – Kripto para piyasaların son günlerde genel olarak yatay seyrini sürdürürken büyük yatırımcıların bazı altcoin’ler üzerinde işlem aktivitelerinde artışlar görülüyor.

Son 24 saatte Coinbase’e taşınan yüksek miktarda SHIB tokeni işlemleri, Cardano piyasasında aktivite artışı ve son günlerin popüler altcoin’i Arbitrum’un (ARB) işlem hacmindeki sert yükseliş bunlardan bazıları.

Coinbase’e anonim cüzdanlardan 6 trilyon SHIB taşındı

Blockchain verilerine göre ABD borsası Coinbase’in cüzdanlarından birin 3 anonim cüzdandan toplamda 65,44 milyon dolarlık SHIB gönderildiği raporlandı. 

SHIB transferlerinin nedenine ilişkin ne bir görüş bulunmazken büyük bir borsaya yapılan kripto para aktarımı genel olarak varlık için bir satış baskısı olarak kabul edilir. 

SHIB, hafta sonu boyunca volatil hareketlere sahne olurken ilk olarak %7’ye yakın yükselen kripto para, dün %8’i bulan gerilemeyle kazanımlarını geri vererek 0,00001078 dolara kadar düştü. Hafta başlangıcında düşüş devam etti ve SHIB, 0,00001048 dolara kadar geriledikten sonra son saatte alt bölgeden alımların hızlandığı görüldü.

Cardano balinaları biriktirmeye devam ediyor

2023 yılında %60’ı bulan değer artışına ulaşan Cardano (ADA) için 0,4 dolar önemli bir engel olarak kalmaya devam ediyor. 

IntoTheBlock verileri ise portföyünde 1 milyon ila 10 milyon arasında Cardano tutan büyük yatırımcıların Mart ayın 57 milyon dolar değerinde 150 milyon ADA aldığını raporladı. Bu durum bazı uzmanlar tarafından büyük yatırımcıların, 0,4 dolar direncini kırmak içn mücadele ettiği şeklinde yorumlanıyor. 

Mevcut aktivite yükselişinin diğer bir nedeni de Cardano Blockchain ağını en büyük EVM haline getirecek bir projenin hayata geçirilmesiyle de ilişkilendirilebilir. Son gelişmelere göre diğer blockchain platformlarını EVM sözleşmelerine bağlayan bir ağ olan Milkomeda, geçen hafta yaptığı duyuruda Nisan ayında Cardano kullanıcılarının EVM sözleşmeleri sayesinde Ethereum akıllı sözleşmelerine doğrudan erişim sağlayabileceği bildirdi.

ADA, geçen hafta 0,4 doları test ettikten sonra hafta sonu boyunca %5’e yakın gerileyerek 0,37 dolara kadar düştü. Ancak kısmi düşüşü alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcılar, günün ilk saatlerinden bu yana alıma devam ederken ADA, yeniden 0,4 dolar bandına adım attı. 

Arbitrum ticaret hacmi %70’den fazla arttı

Blockchain analiz platformu Lookonchain’in verilerine göre büyük yatırımcıların, son günlerde ARB alım-satımını artırarak kripto paranın ticaret hacmini yükselttiğini raporladı.

Ethereum katman-2 ağı, DAO yönetişim modelini benimseyerek kripto varlık ihraç etme kararı sonrası, geçtiğimiz günlerde ARB varlıklarını airdrop yoluyla dağıtarak, kripto gündeminde bir süre yerini aldı. 

ARB’nin son 24 saatlik işlem hacmi, %70’in üzerinde bir artış sonrası 1,1 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bugün 1,5 milyar dolar piyasa değerine sahip ARB, şu an en büyük 38. kripto para konumunda bulunuyor. 

Arbitrum’un yerel varlığı ARB, DAO’da yapılan ilk oylamada yaşanan bazı sorunların ardından hafta sonu işlemleri boyunca %15’i bulan bir geri çekilme gördü. 1,13 dolardaki dip bölgesine kadar gerileyen ARB, hafta başında ise gelen kısmi alımlarla 1,2 dolar bandına geri döndü.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*