Biden yönetimi, Afganistan’dan kaotik çekilmeden Trump’ı sorumlu tuttu

T24 Dış Haberler

ABD’de Biden yönetimi, ABD’nin Afganistan’dan kaotik şekilde çekilmesini yaklaşık 2 yıl boyunca inceledikten sonra çekilmeyi daha erken başlatmaları gerektiği sonucuna vardı. 

ABD’nin en uzun savaşıyla ilgili Beyaz Saray’ın yayımladığı 12 sayfalık raporda Biden yönetimi, başarısızlığı büyük oranda Trump yönetimine yıktı.
 
Ulusal Güvenlik Konseyi’nin raporunun Beyaz Saray özetinde, “Başkan Biden’ın çekilme hakkındaki seçenekleri, selefinin yarattığı şartlar nedeniyle kısıtlanmıştı” denildi. Raporda, Biden göreve geldiğinde Taliban’ın askeri olarak 2001’den beri olmadığı kadar güçlü olduğu ve Afganistan’ın neredeyse yarısını kontrol ettiği vurgulandı.
 
Ulusal Güven Konseyi Sözcüsü John Kirby, ayrıca Biden yönetiminin operasyonu devraldığında Trump kararıyla ABD’nin Afganistan’daki askeri varlığının çoktan azaltılmış olduğuna dikkat çekti. 
 
Raporda ABD’nin 2021’in Ağustos ayında yaptığı çekilmede geç kaldığı da belirtildi. 

Değerlendirmede Taliban’ın Kabil’e doğru ne kadar hızlı bulundurulması gerekildiği ifade edildi. Değerlendirmeye göre yönetim, bir daha bu tür bir çekilme yapması gerektiğinde daha erken harekete geçmesi gerektiği sonucuna vardı. Ulusal Güvenlik Konseyi, Biden’ın selefi Trump’ı, kendilerine çekilmeyle ilgili gerekli materyalleri vermemekle suçladı. 

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sırasında bir IŞİD intihar bombacısı havalimanına saldırarak 170 sivili ve 13 ABD askerini öldürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir